IOSSystemes d'exploitation

Zenginler Bile Alırken İki Kere Düşünecek: iPhone 14 Almamak İçin 5 Neden!Katılmak İçin: https://bit.ly/cgdsytkatil
Instagram: https://www.instagram.com/cagdasisil/
Twitch: https://www.twitch.tv/cagdasisil
Discord: https://discord.gg/R6Z3Ed6
Mobil Kanca Youtube Kanalı için: https://bit.ly/3oZkRTI

Selamlar, adım Çağdaş. Bundan daha öncesinde uzunca yıllar Webtekno Youtube kanalında çalıştım. Eğer bir şeyler tanıdık geliyorsa bunun nedeni bu. Şimdiler de ise kendi kanalımda teknoloji ve bilim ile alakalı içerikler üretmeye çalışıyorum. Dönem dönem klasik ürün incelemeleri de gelebilir tabiki de.

Kanalıma abone olmayı unutmayın 🙂

iPhone 14, 14 Pro Almamak İçin 5 Neden!

Öncelikle uzunca bir aradan sonra tekrar kanalımın yeni bir videosuna hoşgeldiniz arkadaşlar. Bu videomuzda konumuz iPhone 14 pro olacak. Baz alacağımız model 1TB’lık Pro Max olduğunu varsayarsak şu anki fiyatı 57.199TL olan model.

Peki biz neyine bakacağız?

Biz sevgili arkadaşlar bu telefonunu almamak için kendimize nedenler bakacağız. Buyrun başlayalım.

Kuşkusuz ilk neden verili koşullarda cihazın TR fiyatı. Girişte de söylemiştim en baz modelleri ile baya mantıksız fiyatlarla ülkemize geliyor. Bu arada şurası çok kritik bir nokta. Umarım bu fiyatlar mantıksız gelmeye devam eder. Çünkü 5-10 yıl böyle giderse bu ve bundan daha pahalı olan şeylerin yeni fiyatlarına alıştık demek olur.

İşin açıkcası bu fiyatlara alışmak istemiyorum. Kanalımızın konusu ne siyaset ne de ekonomi. Ama artık mesele oraları aştı gibi arkadaşlar…

Bu fiyat nedir ya?

Yurtdışı fiyatı en pahalı model için yaklaşık 1600 dolar civarlarında geziniyor. Çarpıyorum, bölüyorum, ekliyorum 57k fiyata ulaşamıyorum.

Velhasıl bu fiyata bu telefon değil herhangi bir mobil cihaz işiniz bu değilse alınmaz. 1600 dolar olsa ve biz dolar kazansak alalım tabi. En güzelini en kralını kullanmak hakkımız. Ama başlıkta da belirttiğim gibi bence bu fiyat en zenginleri bile almadan önce 2 kere düşündürecek bir fiyat. Sözüm meclisten dışarı 1600 doları neyle çarpıp 57K’ya çıkıyor bunu anlamak mümkün değil. Zengin de olsan idareli bir bütçen de olsa bu fiyat mantıksız güzel kardeşim.

Yani alınmaz çünkü çok pahalı. Mantıklı pahalı olsa hadi tamam. Ama dediğim gibi çok mantıksız bir pahalılık söz konusu.

Gelelim ikinci nedenimize.

Cihaz da çentik yerine Apple’ın dinamik ada adını verdiği yeni bir “çentik teknolojisine” geçiş yapılıyor. Şimdi buraya kadar güzel. Kullanışlı bir şey olup olmadığı da tartışılır. Fakat aynı bölgede ön kamerada yer alacağı için dinamik adayla fazla haşır neşir olmanız kamera lensinin tam önünde çok daha hızlı kirlenmeye neden olacaktır. Bu da belki de siz farketmeden telefonun kamera performansını olumsuz etkileyecek bir unsura dönüşebilir. Her şey bir yana telefonun görünen kısmında Apple’ın yıllardır yaptığı ilk önemli değişiklik olarak bu mesele adlandırılıyor. Bu durum aynı zamanda 13 Pro ile aralarındaki en temel farklardan biriisni de temsil ediyor. Aslında çentik genişledi, yersen de dinamik ada oldu.

Bu dinamik ada meselesiyle ilgili olarak Macbook Pro’larda bulunan touch bar örnek verilebilir bence. Mesela benim bilgisayarımda var ve inanılmaz az kullanıyorum. Hatta tüm fonksiyonlarını kapatık onları F tuşlarına bile dönüştürdüm.

Uzun lafın kısası bu kadar para verilip de geçilecek aman aman bir özellik değil. Bence satın alanların bile çok az kullanacağı bir özellik. Ama şunu da itiraf etmem gerekiyor ki son kullanıcıyı baya çağırıyor. Klas olmuş, o ayrı.

Gelelim 3. meseleye.. işlemci meselesine.

Pro modellerde işlemci değişikliğine gidilmiş fakat “çağdaş pro değil düz alacaz” diyen arkadaşlar için ikisinin de işlemcisinin aynı olduğunu söylemek benim görevim. Her iki cihazda da A15 bionic kullanılıyor. Ha Apple tarafı “biz termal işlemler yaptık %18 daha hızlı olacak” filan gibi açıklamaları var fakat aradaki fiyat farkını hesaba katacak olursak çok da değecek bir durum değil. Çünkü kağıt üstünde ikisi de geçen senenin işlemcisi.

…..

Views : 385139
iphone 14

Source by Çağdaş Işıl

Mourad ELGORMA

Fondateur de summarynetworks, passionné des nouvelles technologies et des métiers de Réseautique , Master en réseaux et système de télécommunications. ,j’ai affaire à Pascal, Delphi, Java, MATLAB, php …Connaissance du protocole TCP / IP, des applications Ethernet, des WLAN …Planification, installation et dépannage de problèmes de réseau informatique……Installez, configurez et dépannez les périphériques Cisco IOS. Surveillez les performances du réseau et isolez les défaillances du réseau. VLANs, protocoles de routage (RIPv2, EIGRP, OSPF.)…..Manipuler des systèmes embarqués (matériel et logiciel ex: Beaglebone Black)…Linux (Ubuntu, kali, serveur Mandriva Fedora, …). Microsoft (Windows, Windows Server 2003). ……Paquet tracer, GNS3, VMware Workstation, Virtual Box, Filezilla (client / serveur), EasyPhp, serveur Wamp,Le système de gestion WORDPRESS………Installation des caméras de surveillance ( technologie hikvision DVR………..). ,

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *